Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego

Z inicjatywy twórcy i prezesa Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK Janusza Borkowskiego w budynkach po pierwszym zakładzie w Redczu Krukowym powstało w 2009 roku Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego.

Zapraszamy do odwiedzenia tego unikatowego w naszym Regionie muzeum, które przybliży historię Naszej Małej Ojczyzny.

Miejsce

W Redczu Krukowym pod numerem ósmym, w gospodarstwie rodziny Borkowskich swoje korzenie ma Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK. Powstała ona w 1977 r. i przebojem wdarła się do czołówki polskich producentów maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Początkowo rodzinna firma konkurowała z sukcesem z państwowymi firmami i międzynarodowymi korporacjami podbijając początkowo rynek krajowy, by w końcu stać się liczącym eksporterem maszyn niemal na każdy kontynent świata.
Gdy w 2008 roku do użytku została oddana nowoczesna hala produkcyjna w Brześciu Kujawskim zakład w Redczu został zamknięty, nie został jednak zlikwidowany. W dawnych halach produkcyjnych powstało Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym eksponowane są zbiory zgromadzone przez Janusza Borkowskiego oraz jego synów. Ekspozycja w znacznej części składa się z darów mieszkańców Redcza Krukowego i okolic.
Obok Muzeum w uroczym ogrodzie znajdują się obiekty idealne dla różnego rodzaju imprez plenerowych. W tym miejscu bawią się pracownicy KRUKOWIAKA i ich rodziny, mieszkańcy Redcza i okolic oraz wszyscy przyjaciele KFMR KRUKOWIAK.

Zbiory

Bogactwo zbiorów Muzeum zawdzięcza dobroci i szczodrości mieszkańców okolicy. Część zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji rodziny Borkowskich, jednak istnienie muzeum możliwe jest tylko dzięki hojności dużej grupy osób, które postanowiły wesprzeć to przedsięwzięcie.

Wśród zbiorów Muzeum znaleźć można:

 • artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania
 • ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze
 • stare, legendarne samochody i motocykle
 • militaria, mundury, pamiątki z czasów wojen
 • zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne
 • pojazdy konne (bryczki, karety, bitki, sanie),
 • pamiątki z zakładów rzemieślniczych, aptek, urzędów itp.,
 • stare dokumenty, znaleziska archeologiczne,
 • dzieła twórców ludowych.

Młocarnia do zboża pochodząca z sprzed I wojny światowej

URSUS C-45. Ciągnik ten był pierwszym po wojnie seryjnie produkowanym modelem w Polsce. Stanowił on kopię niemieckiego ciągnika Lanz-Bulldog D9506. Jego produkcja odbywała się w latach 1947-1959 w  zakładach Ursus w Warszawie, a następnie w latach 1960-1965 przez Zakłady Mechaniczne w Gorzowie Wielkopolskim.

Fiat 508 Balilla z 1934 roku. Był on produkowany w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie na  mocy umowy licencyjnej, podpisanej 21 września 1932 roku z włoską firmą FIAT. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia było to najbardziej popularne auto osobowe na polskich drogach. Do dnia dzisiejszego przetrwała bardzo niewielka liczba egzemplarzy. Jeden z nich jest własnością Seweryna Borkowskiego.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek-piątek: 7.00-15.00,
 • sobota, niedziela: 10.00-18.00 (w sezonie)

Informujemy, że w okresie od 1 października do 31 marca nasze Muzea nie są czynne w sobotę i niedzielę.

Wyjątek będą stanowić grupy zorganizowane (czyli powyżej 5 osób) – którym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, udostępnimy nasze Muzea do zwiedzania.

Zgłoszenia grup zorganizowanych można dokonywać pod numerem:

506 210 531 – kustosz Wiesława Pińkowska

Oferujemy także wynajem terenów rekreacyjnych położonych przy MTRiGW na imprezy plenerowe.

Muzeum położone jest przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.

Comments are closed.