Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki prowadzi działalność określoną w art.1 Ustawy o muzeach zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„ Żaden naród nie może trwać, nie będąc świadomy, iż jego obecna egzystencja jest przedłużeniem istnienia w przeszłości”
profesor Leszek Kołakowski
Kujawskie Muzeum Oręża Nauki i Techniki powstało pod patronatem Fundacji im. Janusza Borkowskiego „Godne Życie na Kujawach” w oparciu o zbiory J. Borkowskiego i Jego synów: Seweryna, Rafała i Radosława oraz darowizn mieszkańców okolicznych wsi, a także zakupów w terenie.
Muzeum znajduje się we wsi Redecz Krukowy położonej przy drodze krajowej nr 62 z Brześcia Kujawskiego do Radziejowa. Powołane zostało, by chronić kulturowe dziedzictwo regionu, by pamiętać o przeszłości i bogatej historii tej ziemi, by dawać świadectwo dokonań naszych przodków.
Podstawowym zadaniem naszej placówki jest gromadzenie muzealiów, opracowywanie zbiorów, udostępnianie do zwiedzania oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych.
KMONiT jest w fazie organizacji, ciągle powiększane są zbiory, trwają prace związane z utworzeniem wystawy stałej i opracowaniem programu edukacji muzealnej dzieci i młodzieży.
Wśród zbiorów Muzeum znajdują się zabytkowe samochody, w tym także strażackie; motocykle, motorowery i rowery, sprzęt RTV, dawne maszyny i urządzenia produkcyjne (tokarki, obrabiarki, wiertarki), lokomobile, militaria ( m.in.: umundurowanie i wyposażenie żołnierzy), pamiątki z czasów wojen, a także transporter opancerzony SKOT, różnego rodzaju dokumenty, świadectwa, gazety i czasopisma, wyposażenie dawnych zakładów rzemieślniczych m. in.: apteki, fryzjera, czy szewca, a także obiekty związane ze szkołą: ławki, podręczniki, książki i przybory. Do ciekawszych eksponatów należą Samochód Fiat – Simca sprzed 1939, motorowery Niemen, rower tandem, radioodbiorniki Pionier z 1949 , Promyk, telewizor Neptun, a także aparat rentgenowski z 1950 roku, czy tokarki z 1898 roku i 1905 firmy Gerlach z Warszawy. W muzeum zobaczyć można również samolot Wilgę, lokomotywę i samoloty bojowe.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum.
Organizujemy także cykliczne spotkania mające walory edukacyjno-rekreacyjne w formie „Biesiad dla przyjaciół”. Do stałych elementów tych spotkań weszły pokazy walk rycerskich, podczas których licznie zgromadzeni goście poznają kulisy rzemiosła rycerskiego z XV i XVI wieku.
Godziny otwarcia:
-
- poniedziałek-piątek: 7.00-15.00,
- sobota, niedziela: 10.00-18.00 (w sezonie)
Informujemy, że w okresie od 1 października do 31 marca nasze Muzea nie są czynne w sobotę i niedzielę.
Wyjątek będą stanowić grupy zorganizowane (czyli powyżej 5 osób) – którym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, udostępnimy nasze Muzea do zwiedzania.
Kontakt: tel. 506 210 531 – kustosz Wiesława Pińkowska.
Oferujemy także wynajem terenów rekreacyjnych położonych przy MTRiGW na imprezy plenerowe.
Muzeum położone jest przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.