Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki

Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki prowadzi działalność określoną w art.1 Ustawy o muzeach zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„ Żaden naród nie może trwać, nie będąc świadomy, iż jego obecna egzystencja jest przedłużeniem istnienia w przeszłości”

profesor Leszek Kołakowski

Kujawskie Muzeum Oręża Nauki i Techniki powstało pod patronatem Fundacji im. Janusza Borkowskiego  „Godne Życie na Kujawach”  w oparciu o zbiory J. Borkowskiego i Jego synów: Seweryna, Rafała i Radosława oraz darowizn mieszkańców okolicznych wsi, a także zakupów w terenie.

Muzeum znajduje się we wsi Redecz Krukowy położonej przy drodze  krajowej nr 62 z Brześcia Kujawskiego do Radziejowa. Powołane zostało, by chronić kulturowe dziedzictwo  regionu, by pamiętać o przeszłości i bogatej historii tej ziemi, by dawać świadectwo dokonań naszych przodków.

Podstawowym zadaniem naszej placówki jest gromadzenie muzealiów, opracowywanie zbiorów, udostępnianie do zwiedzania oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych.

KMONiT jest w fazie organizacji, ciągle powiększane są zbiory, trwają prace związane z utworzeniem wystawy stałej i opracowaniem programu edukacji muzealnej dzieci i młodzieży.

Wśród zbiorów Muzeum znajdują się zabytkowe samochody, w tym także strażackie; motocykle, motorowery i rowery, sprzęt RTV, dawne maszyny i urządzenia produkcyjne (tokarki, obrabiarki, wiertarki), lokomobile, militaria ( m.in.: umundurowanie i wyposażenie żołnierzy), pamiątki z czasów wojen, a także transporter opancerzony SKOT, różnego rodzaju dokumenty, świadectwa, gazety i czasopisma, wyposażenie dawnych zakładów rzemieślniczych m. in.: apteki, fryzjera, czy szewca, a także obiekty związane ze szkołą: ławki, podręczniki, książki i przybory. Do ciekawszych eksponatów należą  Samochód Fiat – Simca sprzed 1939, motorowery Niemen, rower tandem, radioodbiorniki Pionier z 1949 , Promyk, telewizor Neptun, a także aparat rentgenowski z 1950 roku, czy tokarki z 1898 roku i 1905 firmy Gerlach z Warszawy. W muzeum zobaczyć można również samolot Wilgę, lokomotywę  i samoloty bojowe.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum.

Organizujemy także cykliczne spotkania mające walory edukacyjno-rekreacyjne w formie „Biesiad dla przyjaciół”. Do stałych elementów tych spotkań weszły pokazy walk rycerskich, podczas których licznie zgromadzeni goście poznają kulisy rzemiosła rycerskiego z XV i XVI wieku.

Godziny otwarcia:

    • poniedziałek-piątek: 7.00-15.00,
    • sobota, niedziela: 10.00-18.00 (w sezonie)

Informujemy, że w okresie od 1 października do 31 marca nasze Muzea nie są czynne w sobotę i niedzielę.

Wyjątek będą stanowić grupy zorganizowane (czyli powyżej 5 osób) – którym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, udostępnimy nasze Muzea do zwiedzania.

Kontakt: tel. 506 210 531 – kustosz Wiesława Pińkowska.

Oferujemy także wynajem terenów rekreacyjnych położonych przy MTRiGW na imprezy plenerowe.

Muzeum położone jest przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.

Comments are closed.