Z inicjatywy twórcy i prezesa Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK Janusza Borkowskiego w budynkach po pierwszym zakładzie w Redczu Krukowym powstało w 2009 roku Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego.
Zapraszamy do odwiedzenia tego unikatowego w naszym Regionie muzeum, które przybliży historię Naszej Małej Ojczyzny.
Miejsce
W Redczu Krukowym pod numerem ósmym, w gospodarstwie rodziny Borkowskich swoje korzenie ma Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych KRUKOWIAK. Powstała ona w 1977 r. i przebojem wdarła się do czołówki polskich producentów maszyn i urządzeń dla rolnictwa. Początkowo rodzinna firma konkurowała z sukcesem z państwowymi firmami i międzynarodowymi korporacjami podbijając początkowo rynek krajowy, by w końcu stać się liczącym eksporterem maszyn niemal na każdy kontynent świata.
Gdy w 2008 roku do użytku została oddana nowoczesna hala produkcyjna w Brześciu Kujawskim zakład w Redczu został zamknięty, nie został jednak zlikwidowany. W dawnych halach produkcyjnych powstało Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, w którym eksponowane są zbiory zgromadzone przez Janusza Borkowskiego oraz jego synów. Ekspozycja w znacznej części składa się z darów mieszkańców Redcza Krukowego i okolic.
Obok Muzeum w uroczym ogrodzie znajdują się obiekty idealne dla różnego rodzaju imprez plenerowych. W tym miejscu bawią się pracownicy KRUKOWIAKA i ich rodziny, mieszkańcy Redcza i okolic oraz wszyscy przyjaciele KFMR KRUKOWIAK.
Zbiory
Bogactwo zbiorów Muzeum zawdzięcza dobroci i szczodrości mieszkańców okolicy. Część zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji rodziny Borkowskich, jednak istnienie muzeum możliwe jest tylko dzięki hojności dużej grupy osób, które postanowiły wesprzeć to przedsięwzięcie.
Wśród zbiorów Muzeum znaleźć można:
- artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia oraz przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania
- ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze
- stare, legendarne samochody i motocykle
- militaria, mundury, pamiątki z czasów wojen
- zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne
- pojazdy konne (bryczki, karety, bitki, sanie),
- pamiątki z zakładów rzemieślniczych, aptek, urzędów itp.,
- stare dokumenty, znaleziska archeologiczne,
- dzieła twórców ludowych.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek-piątek: 7.00-15.00,
- sobota, niedziela: 10.00-18.00 (w sezonie)
Informujemy, że w okresie od 1 października do 31 marca nasze Muzea nie są czynne w sobotę i niedzielę.
Wyjątek będą stanowić grupy zorganizowane (czyli powyżej 5 osób) – którym, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, udostępnimy nasze Muzea do zwiedzania.
Zgłoszenia grup zorganizowanych można dokonywać pod numerem:
506 210 531 – kustosz Wiesława Pińkowska
Oferujemy także wynajem terenów rekreacyjnych położonych przy MTRiGW na imprezy plenerowe.
Muzeum położone jest przy drodze krajowej nr 62, między Brześciem Kujawskim a Radziejowem.